• Kayıt


Müşteri ile satıcı arasındaki diyaloglar

0 oy
Kategori: Sözlük § yeniokul
  

1 içerik

 

 Dolapdere Bitpazarı'nda bir adam vardı. Uzaktan gören korkuyor, yanına yaklaştığı insanlara içinde küfürler de geçen ağır bir dille garip, anlaşılmaz şeyler anlatıyordu. İnsanlar kendilerinden uzak tutmak için yüzüne bakmamaya çalışıyorlardı. Adam pazarın içinde bir orada bir burada ortaya çıkıp sataşıyor, dalaşıyor, kavga ediyor. Yüzü çirkin ve insanlara doğrudan bakmadan yanaşıp öfkeyle bir şeyler söylüyor ve dikkatlerini çekmeye kendisine baktırmaya çalışıyordu.

 Adam biraz sonra benim bir kitap için pazarlık ettiğim tezgaha yaklaşıp tezgahtaki küçük objelere dokunmaya ve onları alıp evirip çevirip düzensizce yerine bırakmaya başladı. Satıcı da bir Çingene. Ama adama bulaşmamaya çalışıyor, belli ki girdiği her toplulukta arıza çıkaran adamı iyi tanıyor.

 Neyse adam tezgahtan bir saat alıp koluna taktı ve sonra çıkarıp yerine koydu. Sonra eski, yarı antika bir altın yüzüğü parmağına ıkına sıkına tıslaya mıslaya taktı, şöyle beş parmağın arasında nasıl duruyor diye alıcı gözle seyretti ve yüzüğü çok sevdi. Gözleri ışıldadı, kendi kendine gülmeye başladı. Gülerken yüzü daha da korkunç bir hal alıyordu. Beğenip yakıştırdı yüzüğü kendine ama, belki biraz sonra ilerideki başka bir tezgaha satacak. Ufaktan uzaklaşırken, hala ona bakmamaya çalışan satıcı ile aralarında şu konuşma geçti (parmağındaki yüzüğü göstererek):

Müşteri: Nasıl oldu abi, yakıştı mı?
Satıcı: Ne diyon sen, güzele ne yakışmaz!?

 

§ yeniokul içerik eklendi
 
Olay Eminönü Yeni Cami önündeki tramvay alt geçidinde ucuz oyuncak ve saat satan bir dükkanda cereyan etmektedir.
Müşteri, tanesi 5 lira olan çakma casio saatlerden üç tane almayı planlamaktadır:

müşteri: Bak üç tane alacağım, ne yaparsın?..
satıcı: Paket yaparım abi...

 

İlgili başlıklar

Başvuru Kaynakları Başvuru Kaynakları