• Kayıt


"af edersin" mi yazılır, "afedersin" mi, "affedersin" mi? Doğrusu nasıl yazılır? Hangi yazılışı doğru?

+1 oy

 

afedersin   af edersin  affedersin

 

Afedersiniz, kulak misafiri oldum konuştuklarınıza, eğer Antalya yönüne gidiyorsanız beni de arabanıza alabilir misiniz? Elimden gelse yürürdüm, ama artık dizlerim tutmuyor, gözüm görmüyor. Eskiden olsa, bir günde yürüyerek aşardım bu yolu.

 

Kategori: Hangi sözcük nasıl yazılır? § yeniokul
  

 

Neredeyse bütün alt yazılarda yanlış (affedersin) yazılıyor ve artık sinirimi bozmaya başladı.
Afedersin kelimesi "af dilemek"ten gelir, 
"Affetmek"ten değil.
Affedersin yazımı anlamı değiştirir. 
Örnekler ;
"Afedersiniz, çok özür dilerim."
"O senin kızın, elbette onu affedersin."
 
Kaynak : Ben ;)
Îtirâzı olan yazsın!
 
Teşekkürler ilgi ve uyarınız için.

Elbette biz de, sizin doğrusunu örneklerle gösterdiğiniz gibi kullanıyoruz. Bir maddi hata sonucu yanlış ile doğru yer değiştirmiş, muhtemelen benzer yanlışları zaman zaman yapıyoruz, "afedersiniz" katkınızla düzeltildi. Sayenizde daha anlaşılır ve güvenilir içeriğe sahip oluyoruz, eksik olmayın. okuryazar.com
Yorumlara katılmıyorum. Bahsettiğiniz sözcüklerin tamamı af sözcüğünden gelmektedir,  ünsüz harfle biten sözcükler, ünlü ile başlayan bir eylemle birleşip birleşik eylem yapıldığında kurallara göre ünsüz türemesi yapılması gerekir. Af sözcüğü etmek, olmak gibi eylemlerle birleşip birleşik eylem oluşturduğunda anlam farkına bakılmaksızın

af-f-etmek

af-f-olmak

(veya his-s-etmek)

gibi ünsüz türemesine uğrar ve affetmek olur. Yani, sen onu kesin affedersin de desek, affedersiniz tuzu uzatır mısınız da desek, bu türeme gerçekleşmelidir. Anlam ayrımı yapmak adına dilin kuralları bozulamaz. Eş sesli bir sözcük olur sadece.

İlle anlam farkı yaratmak isteyorsanız ve afedersiniz demek istiyorsanız da, bunu afedersiniz şeklinde değil af edersiniz şeklinde yazmak gerekir, ki bu da doğru olmadığı için önermiyorum.
Türkçede zaten affetmek diye bir kök yok. "Af" kelimesi ol- ya da et- yardımcı fiilleriyle birleşerek yeni bir kelime oluşturur. oluşurken eğer ses olayı olursa -ki affedersin kelimesinde de bu oluyor- kelime bitişik yazılır. Örnek:

sabır et-    sabrediyor

his et-    hissettim

zan et-     zannederim

ret et-  reddetti

(kaynak ben değil, TDK)

İlgili başlıklar

Başvuru Kaynakları Başvuru Kaynakları